Síla a krása

Léňa I.

Má cesta k pole dance… Už od mých prvních krůčků je sport jako takový mou nedílnou součástí. Díky mým rodičům a svého času díky mému táťkovi a trenérovi zároveň, se sport stal nedílnou součástí mého života. Prošla jsem si již mnoha sporty, některými i závodně (běžky, atletika, cyklistika, běh), některými jen jako hobby (in-line, snowboard, zumba, jumping, pilates, jóga, dancehall, fitness aj.). Můj příběh k pole dance začal obyčejným letáčkem, který jsem našla před 7 lety u kadeřnice při návštěvě ČR a schovala si jej do peněženky, protože jsem tou dobou v ČR nežila. Po návratu domů jsem při vybalovaní a třídění letáček znovu objevila a neváhala ihned zavolat. Tak to začalo, má jedna lekce týdně. Zároveň jsem dělala xy sportů k tomu, ale pole dance si postupem času získával mé srdce víc a víc a ostatní sporty šly tím pádem na ústup. Najednou jsem pro pole dance žila a začala objevovat celou komunitu. 

Netrvalo dlouho a přišla nabídka pole dance i učit. Ihned jsem se přihlásila na instruktorský kurz na trenéra Pole Dance & Fitness. Byla to pro mne čest a impuls makat na sobě ještě víc. Začala jsem jezdit po různých workshopech a na speciální pole dance campy. Učila se od svých múz a vzorů pole dance světa, které jsem doposud jen “stalkerovala” na sociálních sítích, jako jsou v ČR a SR: Anastasia Akentyeva, Lucia Štulrajterová, Jana Kozlová či Anna Nikulina. Otevřely se mi dveře poznat díky workshopům face to face i mé světové idoly (rozuměj level Hollywood) jako jsou Yvonne Smink, Hanka Venselaar, Lisette Krol, Kira Noire, Samantha Star, Anastasia Skukhtorova, Ola Biserova a mnoho a mnoho dalších.

Časem se ukázalo, že pole dance, neznamená pouze pole sport, vertikální gymnastiku, jak tomu nejraději říkám, ale že existují i jiné verze tohoto sportu jako jsou Contempole a Exotic. Pamatuji si, že zprvu jsem tyto druhy pole dance, spíše zkusit musela v rámci nějakého toho campu a přiznám se, nechtěla. Dívala jsem se na to, jako na jakési trdlování a válení se kolem tyče, když já jsem byla už ten vertikální cool gymnasta.  Po prvních lekcích Contempole i Exotic se má závislost ale okamžitě rozšířila právě i tyto druhy pole dance. O Contempole převážně díky Lucii Štulrajterové, průkopnici tohoto stylu pole dance v ČR a SR (@flowments_by_lucia) a o Exotic díky ruské tanečnici Lucii Lazebnaye. Oba tyto styly okamžitě ukradly část mého srdce pro sebe a rozdělily pole dance na rovné tři třetiny. Jezdila jsem pravidelně několik let na lekce do Prahy a učila se a učila, contempole od již zmíněné Lucky Š. a Exotic od také již výše uvedených Anastasie A. a Anny N. Navštěvovala jsem i workshopy specializované právě na exotic a poznala další své hollywoodské star a múzy  osobně, takové jako jsou např. Sasha Meow, Alyona Amber, Eva Bembo či Olga Koda.

Svůj taneční a sportovní repertoár se neustále snažím rozšiřovat a předávat vše svým kurzistkám na svých lekcích. Jakkoliv jdu na lekce unavená z práce, těším se a vím, že se budu domů vracet šťastná a plná energie díky holkám, které učím. Na lekcích se spolu potíme, ale i smějeme. Pole dance jako takový už není jen mým životním stylem, je to má rodina. Celá tato pole komunita, mé hollywoodské idoly, které jsou nyní v mnoha případech i mými přáteli a mé kurzistky jsou pro mne to, pro co žiju.

Soutěže – účast na Pole Theatre Latvia 2018 (cat. Exotic Classique Semi Pro)